זיכרון יעקב – בקטנה

על בית הבראה – שהפך למלון יוקרה ואכסניה נפלאה לאומנות

לנוסעים צפונה על כביש 2 (כמונו) מתגלה מימין רכס הכרמל הקסום, כשעל שיפוליו המערביים, מעט לפני ואדי מילק, נגלים בתיה של זיכרון יעקב, אפופת הקסם.
בין  המבנים, בולט מיבנה יוצא דופן, המשתלב בקו הרכס, המוכר החל משנת 2014 בשם "מלון אלמא". השם המעט מוזר הוא למעשה ראשי תיבות של בני משפחתה של בעלת המלון – לילי אפשטיין.

בית הבראה שהפך למלון

המבנה החל את דרכו כבית ההבראה של ההסתדרות, והוא תוכנן על ידי האדריכל יעקב רכטר (אביו של יוני), בשנת 1968. הבנייה החכמה  ויוצאת הדופן זיכתה את רכטר בפרס ישראל לאדריכלות.


המקום עבר כמה גלגולים, כשהמוזר (והאכזר) שבהם, הוא שיכונם של שבויי צה"ל ממלחמת יום כיפור לאחר השבתם, בבית ההבראה שלו. המטרה הייתה פחות הבראה ויותר חקירה על נסיבות נפילתם בשבי ומה חלילה מסרו לשוביהם.

בשנת 2005 הועמד המקום למכירה, על מנת להרוס אותו ולבנות תחתיו שיכונים.
לילי אפשטיין, שהאתר נשא חן מלפניה, הכפילה את הסכום שהוצע ע"י חברת "רסקו" וזכתה במכרז, כשהיא מבטיחה לשופט שבכוונתה לשמר את המקום.

פסל קסום בחצר אלמא

בהיותה תומכת אומנויות נלהבת, ראתה בחזונה מרכז נופש משולב עם מרכז אומנויות, ולאחר שנים של עבודות שימור קפדניות ותוספות בנייה מותאמות להפליא למקור,

תוספות מותאמות למקור

המדרגות, עם זכוכית כדי להכניס אור

נפתח המתחם ב-2014, כשבתחומו שני אולמות למופעי מוזיקה ומחול, אולמות לתצוגה של ציורים ופסלים, המשולבים בשטחים פתוחים וצמחייה.

מבנה חכם, ושילוב אומנות בצמחיה
המשולבים בשטחים פתוחים וצמחייה
עבודה של בת אל אלפסי


אחת האומניות היותר מיוצגות בבית המלון היא סיגלית לנדאו

מתוך "הפתרון האינסופי" סיגלית לנדאו

סיגלית לנדאו

סיגלית לנדאו
עבודה של גדעון גרץ במלון אלמא

אחד האולמות, בעל אקוסטיקה נדירה, מכיל 450 מקומות ובו עוגב משובח בעל 1414 חלילים, תוצרת גרמניה.

אולם יפהפה
עוגב משובח בעל 1414 חלילים

לאולם נפלא זה הגענו  לקונצרט לפני צהריים של  "האנסמבל הקולי הישראלי", הרכב מרשים, שתחת שרביטו של המנצח יובל בן עוזר, חוגג 26 שנות פעילות מבורכת. בתוכנית יוצאת הדופן בוצעו שתי יצירות של דבוז'אק, תחילה מיסה ואחר כך יצירה מענגת המבוססת על שירים מוראביים, ובסיומה בוצע השיר "רפסודיה בוהמית" של להקת "קווין". השיר בוצע במתכונת ווקאלית ללא לווי.

היצירות הראשונות לוו להפליא, תחילה בעוגב ואחר כך באחד משני הפסנתרים המשובחים שבמקום. נגן הקלידים המצוין זכה לשני קטעי סולו כשהוא מכניס את הקהל לאווירה קסומה בפוגה של באך המכונה "הפוגה הקטנה".

מתקיימים סיורים

ברחבי המלון נערכים מדי שבת סיורים במתחם, בהם ניתן להתרשם מחוכמת הבנייה של האדריכל ושל ממשיכיו, להתרשם משלל יצירות האומנות המפוזרות בכל רחבי המלון, וכן להתרשם מהשטחים הפתוחים שמרביתם צופים אל הנוף הנפלא של הים התיכון הנושק לבריכות הדגים והשדות של מעגן מיכאל ומעיין צבי.

נגישות

המלון מונגש להפליא. ויש קלנועיות בשטח שמיועדות על מנת להקל על האורחים הנזקקים לכך מהאגף הישן לחדש. יש אפילו אחראי נגישות למקום.

הנוף הנפלא של הים התיכון הנושק לבריכות הדגים והשדות של מעגן מיכאל ומעיין צבי


כמובן שניצלנו את ההזדמנות והצטרפנו לאחד מהם. הסיורים חינמיים לאורחי המלון ולמצטרפים עלותם 35 ₪ לאדם.
לאחר החוויה המענגת, היות ובטננו אמרה את דברה, עשינו קפיצה קלה למדרחוב המפורסם של המושבה, שבשבת אינו בשיא פעילותו וזה קצת ממה שראינו בדרך.

זכרון יעקב
זכרון יעקב

עד כאן, על בוקר אחד במקום מיוחד בזכרון יעקב.

רוצים לקבל עדכונים במייל? הירשמו לניוזלטר של חמושה:

חדש! מטיילים בעקבות חמושה

פונים אלי לעתים לשאול אם אני מארגנת טיולים מהרשומות שלי בבלוג.

אני שמחה ונרגשת להשיק סיורים רגליים עם מדריכים מקצועיים בעקבות הטיולים שלי

תגובות

כתיבת תגובה

תגובות פייסבוק

רוצים לקבל עדכונים על כתבות חדשות במייל?

פרסמו את העסק שלכם בחמושה!

כתבה פרסומית לבתי עסק

כרטיסי מדריכי טיולים

אטרקציות לילדים